ММС

Објавено на: 06/30/21 8:50 AM

Ќерка ми е виновна за се!Јелена прозборе за психичкото и физичкото насилство

Јелена Бачиќ Алимпиќ го претстави својот нов роман „Не сум виновна“, што е првиот психолошки трилер што го напишала досега.

– Морам да кажам дека ќерка ми Дуња е најзаслужна затоа што јас целосно го сменив филмот во мојот живот. Со оваа книга, сакам да испратам порака до сите жени, а особено до оние кои преживеале секаков вид психолошко и физичко насилство. Сакам да им кажам дека не се сами, не се виновни и треба да бидат храбри, силни и што е најважно, треба да разбереме дека жените мора да се поддржуваат едни со други. Ова е главната порака на книгата, дека како хероини во овој роман не треба да бидеме волк едни на други, туку поддршка – Јелена е искрена и признава дека и самата наишла на интриги и воздржаност од страна на жените во текот на целиот свој живот:

– И како се сретнав со такви коментари и озборувања. Беше многу стресно за мене, бидејќи никогаш не можев да разберам зошто некој би го сторил тоа. Јас секогаш сум среќна заради успехот на некој друг, не се сметам себеси за поголема и подобра од која било касиерка, фармацевтка, докторка, што и да направи таа друга жена. Има доволно простор за сите нас и секој може да има свое парче на небото.

Извор и фото: Еспресо.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1