ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/18/21 10:38 PM

Музика и бизнис: Дејвид Гета ги продаде песните за повеќе од 100 милиони долари

Дејвид Гета, диџеј и продуцент на хитови како „Titanium“, „I Got A Feeling“ и „Hey Mama“, го продаде каталог со авторски песни на Warner Music за огромна сума на пари.

Француската ѕвезда заработи околу 100 милиони американски долари (околу 83 милиони евра) според договорот, што ги опфаќа и неговите идни песни, изјавија за Би-Би-Си луѓе запознаени со преговорите.

Ова е уште еден во низата слични примери, бидејќи истото го направија и Боб Дилан, Нил Јанг, Пол Сајмон и Шакира.

Гета е една од најголемите ѕsвезди на поп и танцувачката музика во 21 век.

Овој 52-годишник продаде 50 милиони плочи и собра повеќе од 14 милијарди стримови и соработуваше со Ријана, Бруно Марс, Џастин Бибер, The Black Eyed Peas, Ники Минаж и Сиа.

Почна како диџеј во Париз и Ибица за да се пробие на музичката сцена, особено по насловната страница на хитот на Дејвид Боуви, „Heroes“.

Пред повеќе од 10 години, тој го објави хитот „When Love Takes Over“ со Кели Роланд, пејачка на Destiny’s Child.

Извор: BBC.com/serbian


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7