ММС

Објавено на: 06/15/21 9:44 PM

Тие се како близнаците од филмот со Шварценегер и Дени де Вито – Бугарски експерт за земјите на Балканот

Иако проблемот меѓу Бугарија и Северна Македонија не е единствена појава во Европа, односот на Македонците кон Бугарите е единствен, рече Иван Илчев, експерт на заедничката бугарско-македонска комисија и поранешен ректор на Универзитетот во Софија.

Тој потсети на комедијата „Близнаци“, во која Арнолд Шварценегер и Дени де Вито играат браќа близнаци.

„На Балканот во последните седумдесет години се родија многу вакви близнаци: Романија и Молдавија, Грција и Кипар, Албанија и Косово, Србија и Република Српска, Турција и Северен Кипар, Бугарија и Македонија. Сепак, сите овие близнаци ја познаваат својата мајка и ја признаваат врската со неа. „Единствениот близнак кој не ја сака својата крв е Северна Македонија“, рече Илчев за Нова ТВ.

Според него, македонскиот народ се развил во спротивност со природниот развој на која било нација, спротивно на мислењето на претседателот Стево Пендаровски. Тој изјави дека во триесеттите години од минатиот век, жителите на Вардарска Македонија се соочиле со насилство.

„Во текот на изминатите сто години, жителите на Македонија немаа избор, затоа што беа принудени да прифатат еден или друг идентитет. Пред две или три години во Бугарија беше објавена книгата на Анри Пози „Војната се враќа“, во која се зборува за постапувањето на Србите во Вардарска Македонија. Прочитајте го и ќе дознаете што се случувало со луѓето кои себеси се сметале за Бугари, како ги палеле половите органи на тие жени“, изјави експертот.

Истовремено, тој додаде дека Бугарија, без оглед на изјавите на Зоран Заев и Стево Пендаровски, не го отфрла постоењето на македонскиот идентитет.

„Ние не можеме да им забраниме да се нарекуваат себеси како што сакаат. Ако сакаат, не мора да се нарекуваат Северни Македонци, туку Јужни Ескими. Тоа е нивно право и истото важи и за јазикот. Тој може да не ни се допаѓа. Според мене, тоа е некој србизиран западно-бугарски дијалект со голем број позајмувачи, но помладите генерации на нашите земји слабо се сложуваат. Односно, има некој поедноставен јазик на кој зборуваат. Ние не го доведуваме во прашање тоа, но не сакаме тие да тврдат дека имаат историја што е всушност заедничка “, заклучи Илчев.

Извор: Rs-lat.sputniknews.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1