ММС

Објавено на: 06/15/21 4:43 PM

(Видео) Ќе пијам ќе лумпувам, ќејфови ќе терам – Ечи во Букурешт македонска песна, се чека натпреваерот со Украина

Во Букурешт и понатаму се ори македонската песна. Фудбалските фанови, кои уште од неделата се таму за да ја бодрат македонската фудбалска репрезентација, се сеуште таму и го чекаат четврток за да ги бордрат нашите момчиња на натпреваот со Украина.

„Ќе пијам ќе лумпувам, ќејфови ќе терам јас“ е најчестиот стих од песната на покојниот Гоце Арнаудов,  кој се слуша од кафулињата во Букурешт, кои се запоседнати од македонските фанови. Но, не изостануаат „Ој, Вардаре“, „Битола, мој роден крај“ и многу други песни кои се пеат на фудбалски настани.

Во Букурешт има над 5.000 љубители на фудбалот од Македонија.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1