ММС

Објавено на: 06/15/21 2:27 PM

Дали знаете што се крие зад стиховите на песната “Bacila je sve niz rijeku”?- Од сега песната ќе има друго значење за вас!

Најпознатата балада на рок групата „Индекси“ работена е по вистински случувања на две големи ѕвезди на Балканот.

Индекси е една од омилените групи, која постоеше во периодот од 1962 до 2001 година, кога почина пејачот Даворин Поповиќ.

Тие беа познати по своите прекрасни балади, што им ја ежеше кожата на слушателите, а една од најпознатите е секако песната “Bacila je sve niz rijeku”

-Јас секогаш ја кажувам вистината, сите приказни во моите песни се вистинити. Без оглед на кои песни ќе се сетите, сите се вистински приказни. Не е баш мојата приказна, двете приказни се споени во таа песна”, рекол некогаш Монтено.

Што се крие зад песната?

Зад стиховите стојат љубовните маки на двајца момци. Кемал Монтено и Даворин Поповиќ, кои оставија дел од своите животи во оваа песна. Тие ја пренесоа својата тага во текстот на песната и ги обележаа следните генерации, на кои им помагаа тешките стихови да се справат со сопствената тага и љубовните проблеми.

Идејата за песната ја дал басистот на бендот, Фадил Реџиќ, кој беше на турнеја во Советскиот Сојуз со друг бенд.

-Бев далеку од мојата мила, веќе бев оженет, тогаш се растажив, па свирев гитара и свирев. Потоа му ја дадов на Кема и тој се вљуби и тој ја состави, и не ми се допадна најпрво тој текст, среде градина … но потоа ми одговараше, исклучителен текст “, рече еднаш Фадил.

Задачата за пишување на текстот му дојде на Кемал во вистинско време. Тој беше среде љубовна врска со мистериозна девојка од Шаплина.

-Што да правам, се заљубив … Одам во Шаплина да ја барам, одам со тој желад. Талкам, гледам дали ќе ја сретнам некаде, не знам ништо, каде живее, ништо … И така ја обиколувам таа Шаплина, лето, осумдесет степени, и одеднаш, на еден агол, таа стои, боса и околу неа – цвеќиња. Таа продава цвеќиња. Така останува таа слика за мене . Затоа ‘застана на среде градина како најубавиот цвет , изјавил некогаш Кемал Монетено

Потешкиот дел од песната им припаѓа на Даворин Поповиќ и неговата љубовна приказна, со мрачен крај.

Во тоа време, Даворин се забавуваше со девојка од Сараево, стануваше збор за голема љубов. Даворин сакаше да се ожени со неа, но таа не беше подготвена. Работата стана комплицирана за двајца млади кога девојчето забремени. Таа сакаше да абортира, но тие сепак се согласија да се венчаат.

Токму кога сè требаше да има среќен крај, девојчето одлучи да абортира пред венчавката, а потоа засекогаш исчезна од животот на Давор.

 

Извор: Магазин.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1