ММС

Објавено на: 06/15/21 9:29 AM

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа има хоспитализирано еден нов пациент, а вкупно се лекуваат 30 заразени

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје има хоспитализирано еден нов пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 30 лица сомнителни и потврдени за Ковид 19 се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град, информираат од Министерството за здравство.

Во последното деноноќие, на Институтот за ТБЦ немало приеми. Еден пациент е примен на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември во текот на вчерашниот ден немало приеми. Во изминатите 24 часа дома се пуштени 2 оздравени пациенти.

Во  ковид центарот на Институтот за ТБЦ се лекува еден пациент. Во ГОБ 8 Септември има вкупно 12 болни, а на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби лежат 18
пациенти.

Вкупно 30 пациенти потврдени и сомнителни за Ковид 19 се лекуваат на инфективните одделенија во болниците во главниот град. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.
Бројот на приеми во изминативе денови се намалува и утрово до 8 часот имало 35 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места.

Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна поддршка.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1