Сурутката влијае на здравјето, но и на расположението
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/14/21 12:29 PM

Сурутката влијае на здравјето, но и на расположението

Црниот дроб е најголемата жлезда во нашето тело и единствена со можност за регенерација. Бидејќи неговата улога е да го чисти телото од токсини кои влегуваат во нашето тело секој ден, популарно се нарекува „централна лабораторија“.

Многумина кои имаат проблеми со црниот дроб се соочиле со промена на целокупниот начин на живот. Препораката што често се среќава поради тоа е конзумацијата на сурутка, што е количина што треба да ја земеме, како и колку е навистина здрава, рече гастроентерологот д-р Воислав Перишиќ.

-Прво треба да знаеме што е сурутка, пијалок со апсолутно хранливи елементи, сето тоа се микроелементи, протеини, корзински липиди, ако е од кози и овци, во таа смисла е многу корисна биолошки активна течност, Перишиќ изјави за ТВ Прва.рс

-Не е можно да се пие сурутка и да се консумира алкохол, се препорачува да се користи двапати месечно по 200 ml, наутро и навечер, со што се снабдува црниот дроб со сите оние биолошки активни хемиски соединенија кои учествуваат во регенерацијата на клетките и ги намалува маснотиите

-Сурутката исто така го подобрува расположението, поради серотонин, но важно е да не се претерува, бидејќи ако некој претходно не земал толку многу млеко и не толерира лактоза, може да добие дијареја, важно е да се контролира моменталниот внес, рече тој.

Многу луѓе пијат кравја сурутка, има ли разлика помеѓу кравата и козјата сурутка?

-Липидниот состав на козјо млеко е различен од кравјото, козјо млеко сурутка има здрави липиди и здрави протеини кои се наоѓаат во козји протеини, така што козјата сурутка е поздрава од кравјото“, потврди Перишиќ.

-Оние кои имаат заболување на бубрезите и хипертензија не треба да претеруваат со внесот на течности.

 

Извор: Прва.рс

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7