ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/13/21 8:04 PM

(ФОТО) Бамбусовите шешири се секојдневна појава за градот Муншиген, за остатокот од светот се егзотична глетка

Невообичаени фотографии може да се направат во овој дел на Јужна Азија долж Бенгалскиот залив. Ова го докажа Сабина Актер од Дака во Бангладеш, која е одговорна за низата феноменални фотографии во кои доминираат „бамбусовите капи“.


Градот Муншиган во централниот дел на Бангладеш е познат по производство и преработка на ориз. Имено, оризот е една од најважните намирници во азиската гастрономија и се вложуваат многу труд и пари со цел да се достигнат крајните корисници во најдобрата можна форма, пишува „Пун куфер“.

Огромните „бамбус капи“ се всушност традиционален начин да се заштити оризот од дожд и други временски услови. Тие штитат купишта ориз исушени на сонце, пред да се мелат во брашно и да се користат за разни производи.

Иако ова се смета за секојдневна појава во Муншиган, тоа е егзотична глетка за остатокот од светот.

Преземено од: https://nova.rs/
Фотографија: Sabina Akter


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1