ММС

Објавено на: 06/13/21 3:47 PM

(ВИДЕО) Хаос во израелското собрание: Нафтали Бенет е новиот премиер, опозицијата го навредуваше и прекинуваше неговиот говор

Со доаѓањето на новиот премиер Нофтали Бенет ги презентираше министрите и новите упатства на неговата влада во своето обраќање пред пленумот на Кнесетот денес, додека тој постојано беше прекинуван од Мерц  од партијата што ќе биде во опозиција.

Во моментот кога Бенет го започна својот говор претставувајќи ја својата влада, шефот на Верската ционистичка партија „Безалеј Смотриќ“ и други од МК извикуваа „Срамота“ и мавтаа со постери на жртви на терор.

Тие беа отстранети од парламентот.

„Горд сум што можам да седам во влада со луѓе кои имаат многу различни ставови“, рече Бенет, обраќајќи им се на оние што му скандираа во Кнесетот, додавајќи дека се чини дека има проблем со губење на моќта.

Од верската ционистичка партија и од МК, Безалеј Смотриќ, Итамар Бен Гвир и Орит Штрук беа изнесени од Кнесетот, иако неколкумина од партијата Ликуд на Нетанјаху и верските ционисти МК продолжија да ги прекинуваат говорите.

Додека Бенет се обидуваше да зборува за неговите напори за трпеливост и единство меѓу израелскиот народ го прекинале врисоците на неговите ривали од МК, додека неговите деца со рацете правеле знаци на срце во знак на поддршка на нивниот татко.

„Гласниот тон на врисоците е ист како и неуспехот да управувате за време на вашиот мандат“, им рече Бенет на членовите на Ликуд.

Бенет ги повика сите страни од политичкиот спектар да се воздржат. Тој се пожали дека Израел престанал да владее како земја во последните неколку години.

Преземено од: https://informer.rs/
Фотографија: AP


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1