ММС

Објавено на: 06/11/21 3:35 PM

Србија ја дозволи вакцината на Фајзер за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала денеска одобри употреба на вакцина Паџер за деца на возраст од 12 до 15 години, пренесува Нова.рс.

„Потврдено е дека се исполнети сите законски услови – а пред сè дека се исполнети највисоките професионални критериуми кои се однесуваат на безбедноста и ефикасноста – и е донесен е заклучок дека оваа вакцина може да се користи кај популација на возраст од 12-15 години во Република Србија, ” се наведува во соопштението.

Извор: Нова.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.