ММС

Објавено на: 06/11/21 10:25 AM

Косата ќе ви расте како луда, ако вака ја миете!

Миењето на косата односно чистењето на кожата на главата и коренот на косата не е само хигиена, туку со тоа и забрзате растот на косата.

Нашата коса секојдневно е изложена на голем спектар на неповолни влијанија на скалпот, како што е нечистотија, бактерии, лечење на масни жлезди, прашина.

Експертите истакнуваат дека само скалпот, поради потењето и валкањето е погоден за развој на бактерии кои можат да го забават растот на косата.
Затоа е важно редовно и внимателно да ја миете косата, покрај масажата, и да го ослободите скалпот од неповолни фактори.

Косата што често се третира со производи за стилизирање на коса е подложна на нечистотија и растот на косата се забавува.

Затоа, обидете се да ја намалите употребата на такви козметички производи.

Исто така, важно е да изберете шампон и регенератор кои се навистина погодни за вашиот тип на коса, а за да бидете сигурни дека сте го одбрале вистинскиот, но консултирајте се и со експерт.

Масажата на главата за време на миењето е совршен стимуланс за раст на косата. Започнете да го триете скалпот од челото сè до задниот дел на главата со врвовите на прстите. Освен што позитивно влијае на косата, масажата на главата е одличен начин за релаксација.

За време на плакнењето со шампон, променете ја температурата на тушот, но не одеднаш топло-ладно, туку на потопло и млако.

Поради промените на температурата, протокот на крв во горните слоеви на епидермисот е зголемен, што ги усогласува сите процеси на раст и регенерација на скалпот. Ова е особено ефикасно за тенка коса на која е потребно дополнително тонирање на кожата.

 

Извори фото: Информер.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.