ММС

Објавено на: 06/11/21 8:02 AM

(Видео) Мијте раце и лижете прсти – Превкусна шарена пита

Го искористивме зеленчукот што моментално се наоѓа на пазарот и кој ни е достапен, го исецкавме и ја добивме оваа фина, хранлива и полна со пита со витамини.

Состојки:

1 праз – не многу голем или кромид

1/2 црвена пиперка, а можеби и една обична жолта

100 гр спанаќ или блитва

3 компири, околу 600 гр

3 моркови

Тесто:

4 јајца

4 лажици масло

4 лажици млеко

4 лажици брашно

1 прашок за пециво

1 лажичка сол, бибер по вкус

Повеќе: 50 – 100 гр тврдо сирење


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.