ММС

Објавено на: 06/10/21 8:38 AM

Америка ќе им испорача на сиромашните земји 500 милиони вакцини

Америка ќе испорача 500 милиони дози од вакцината на Фајзер/Бионтек во сто сиромашни земји.

Околу 200 милиони дози ќе бидат поделени годинава, а преостанатите 300 милиони дози во текот на идната година. Ова го соопшти претседателот, Бајден непосредно пред Самитот на Г7 земјите.

Америка ќе ги плати вакцините по непрофитна цена – објави Њујорк тајмс.

 

Извор:  blic.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.