ММС

Објавено на: 06/9/21 12:02 PM

(ВИДЕО) Град Скопје започнува со реконструкција на Универзалната сала

Започна реконструкција на култниот објект во срцето на Скопје, станува збор за Универзалната сала. За реконструкцијата ќе бидат одвоени 120 милиони денари средства од Буџетот на РСМ.
Идејата е Универзална сала да ја сочува постојната форма, на постојната локација. Проектот е поделем на две фази – едната фаза е изработка на фасадата и на куполата, а во втората фаза ќе биде предложено решение за функционалноста на објектот, за сценската технологија и седиштата за да се направи сала што ќе блесне во својот сјај.
„Со гордост можам да најавам дека Универзалната сала конечно се враќа на скопјани во својот препознатлив сјај! – Почнавме со реконструкција на култниот објект кој ќе биде со современ архитектонски изглед, а ќе се гради по сите светски стандарди. Особено важно е задржување на автентичноста на Универзалната сала, по што сите ние ја паметиме. А најважно од сѐ е да го вратиме духот на Скопје и сите оние фестивали и настани таму каде што припаѓаат!“, напиша градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов како објаснување на видеото.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.