ММС

Објавено на: 06/8/21 8:21 AM

(видео)Масовна глобална акција на полицијата, уапсени 250 лица

Австралиската полиција уапси повеќе од 200 лица ангажирани во организирана криминална група откако провалиле во шифрирана компјутерска апликација.

Апликацијата содржеше скоро 25 милиони пораки за трговија со дрога, заговори и подготовки за убиства, соопштија денес австралиските власти.
Во официјалното соопштение се наведува дека станува збор за заедничка акција на австралиската полиција и американскиот ФБИ, која започнала во 2018 година и во која биле доведени криминалци од Австралија, Азија, Јужна Америка и Блискиот исток, сите вклучени во глобалната трговија со дрога правда, пренесува Ројтерс.

“Му зададовме тежок удар на организираниот криминал, што го почувствуваа криминалните организации ширум светот. Ова е пресвртна точка во историјата на спроведувањето на законот во Австралија”, рече австралискиот премиер Скот Морисон.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.