ММС

Објавено на: 06/8/21 7:14 AM

(видео) Се стресе креветот и силен звук ме разбуди – сведоштва од новиот земјотрес во Хрватска

Земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтер и интензитетот во епицентарот на VI степен од скалата ЕМС е регистрирана на една минута до шест часот на 13 километри југоисточно од Шибеник, Хрватска. Граѓаните сведочат дека силен потрес ги разбудил од сон. Засега нема пријави на штети.

“Ние го класифицираме како силен земјотрес, имаме околу двесте јавувања од луѓе. Со оглед на силината, не очекуваме големи штети, освен за постари и веќе оштетени згради”, рече дежурниот сеизмолог Хелена Летечки.


“Очекуваме голем број помали и послаби земјотреси во следните недели. Дефектот очигледно се активираше и ќе треба некое време да се стабилизира.Не е невообичаено да има вакви земјотреси во оваа област, јужна Далмација е една од сеизмички активните области. Ова е целосно ново епицентрално подрачје и ќе видиме како ќе се развива ситуацијата”, заклучи Летечки.

„Доста силен земјотрес, плакарите се тресеа“, „Уф, навистина се тресеше во Сплит“, „Биоград петти кат … татнеж… креветот се тресеше“, „Книн, се стресе куќата“, „Креветот се тресеше, ме разбуди ме и крена нагоре “,„ Плакарите се тресеа, ме разбуди силината“, се некои од искуствата на жителите од областа кои пишуваа на ЕМСЦ.

 

дневник.хр


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.