ММС

Објавено на: 06/7/21 9:17 AM

Му немаше спас со длабоки изгореници – детали за смртта на малиот Менсур кој настрада од гром,

Четиринаесетгодишното момче Менсур Б. почина во неделата попладне, кога го погоди гром за време на бура на платото Пештерска.

Трагедијата се случила во атарот на селото Шитници, оддалечено дваесетина километри од Сјеница, а момчето ја пасело стоката.

– Менсур ги однесе овците на испаша. Кратко потоа се стемни небото и почна да грми и светка. Родителите загрижено го исчекуваа да се врати дома. Му се јавија, не одговори, по што почнаа да го бараат, раскажува еден од жителите на Шитниќ.

Неподвижниот и тешко повреден Менсур како лежи на ливадата, наводно, го пронашле неговите родители, околу 17 часот.

– Колку долго лежел и кога го удри гром, сè уште никој не знае. Родителите веднаш го ставија во автомобилот и се упатија кон Здравствениот дом. Имал стравични повреди по телото и веќе бил мртов, но лекарите се обиделе да го реанимираат неколку пати. Сепак, за него немаше спас, па беше прогласен за мртов, додава тој.

Менсур беше ученик во осмо одделение во Основното училиште „Џевад Jајиќ“ во Дуга Полјана.

– Сите сме во шок, тој беше прекрасно момче, добро воспитано. Завршуваше основно образование и сега требаше да полага приемен испит … Немаме зборови – кажа еден од новите наставници.

Удари од гром на висорамнината Пештерска не се невообичаени, но немало смртни случаи во последните неколку години.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.