ММС

Објавено на: 06/4/21 3:08 PM

Штетата од експлозијата на оружјето во Чачак достигнува до два милиони евра

И денеска не престануваат детонациите во магацинот за топовски гранати во Чачак, Србија. Штетите, според претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се проценуваат меѓу еден и пол и два милиони евра.

Вучиќ рече дека три хеликоптери почнуваат да го гаснат пожарот и оти очекува операцијата да заврши успешно, а производството да продолжи во погоните на „Слобода“ на Чачак веќе во понеделник.

„Секако, ова се работи што се случуваат, но важно е во иднина и безбедноста при работа и безбедносните мерки да бидат на неспоредливо повисоко ниво, за да се осигури безбедноста и на вработените во„ Слобода “ и на населението што живее во близина на овие објектим кажа Вучиќ на прес-конференција.

Тој додаде дека „и покрај огромното внимание и скоро неверојатната скала на експлозиите, штетата сепак е толерантна и верува дека „Слобода “ успешно ќе ја продолжи својата работа во  блиска иднина“.

Пожар и серија експлозии избувнаа во „Слобода“ во Чачак,  рано утрово околу 1.30 часот по полноќ. Сите работници, како и граѓаните кои живеат во близина на фабриката, беа евакуирани и нема повредени. Министерот за внатрешни работи Александар Вулин рече дека ситуацијата во фабриката е под контрола.

 

Н1


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.