ММС

Објавено на: 06/2/21 10:01 PM

Најдобриот рецепт за палачинки на светот од познатиот француски готвач

Сигурни сме дека секоја домаќинка (дури и оние кои не се) има свој докажан рецепт за палачинки. Но, можеби е време да го дознаеме советот на славниот француски готвач Пјер Херми, кој тврди дека го знае „најдобриот рецепт за палачинки на светот“.

Ерме тврди дека неколку мали нешта прават голема разлика и дека неговите палачинки се толку сочни и вкусни што практично не им треба намаз.

Па, еве го неговиот широко познат рецепт. Ние признаваме дека звучи примамливо и едвај чекаме да пробаме!

Потребни состојки за 35 палачинки:

* 200 гр брашно
* 50гр шеќер
* 1/2 л млеко
* лажица или две арома ванила
* 5 јајца
* рендана кора од една четвртина од лимон
* рендана кора од цел портокал
* 10 мл рум (не е неопходно)
* 100 гр путер

Подготовка:
1. Загрејте го млекото додека не зоврие, а потоа додадете арома на ванила. Оставете да се олади околу 30 минути и оставете го млекото да ја апсорбира додадената арома.
2. Во меѓувреме, стопете го путерот и оставете го да се излади. Од малата страна изрендајте кора од лимон и портокал, а потоа додадете шеќер.
3. Изматете го млекото со јајцата со миксер.
4. Брашното просејте го во сад, додадете го подготвениот шеќер со изренданата кора и во оваа смеса формирајте дупка во која ќе го додадете изматеното млеко со јајцата.
5. Измешајте ги течните и сувите состојки со жица додека не добиете компактна смеса.
6. Додадете стопен, изладен путер и рум во мазната смеса, по желба, и оставете ја смесата да отстои околу 15 минути.
7. Загрејте тавата и фрлете се на правење палачинки . Послужете ги топл со намаз по желба!

Извор:Жена.блиц.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.