ММС

Објавено на: 06/2/21 5:05 PM

Неверојатна случка: Мечка нападна и оштети пет автомобили: „Имав отворен прозорец, таа ме гризеше, бевме на растојание од најмногу еден метар“

Несекојдневен настан се случил денеска во Горски Котар. Во околината на Фучине, на стариот пат Риека-Загреб, мечка нападна и оштети пет автомобили. Во нападот врз автомобилите, за среќа, никој од возачите не е повреден, но причинета е материјална штета. Ваквите настани, велат биолозите и ловците, се ретки.

Според проценките, во Хрватска има околу 1.000 кафени мечки, што е строго заштитен животински вид. За оваа мечка, од Министерството надлежното ловно здружение побара итно пукање, што и било сторено.

“Имав отворен прозорец, таа ме гризеше. Бевме најмногу еден метар далеку еден од друг. Бев во шок “, го опиша нападот возачот Игор.

“Бевме на растојание од десетина метри и ја видов како се движи кон мене. Не знаев што, дадов гас затоа што ако застанев, не знам што ќе се случеше”, рече Петра, возачот од нападнатиот автомобил.

Славен Рељиќ од Факултетот за ветеринарна медицина во Загреб вели дека досега не е регистриран ниту еден случај мечка да нападне автомобил на патот.

„Тоа е многу опасна ситуација“; вели Реćиќ, во разговор со репортерот на ТВ Дневник Нова, Катарина Јусиќ.

Извор:Дневник.хр


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.