ММС

Објавено на: 06/1/21 1:02 PM

Повторно двоцифрен број новозаразени: Вкупно 37 нови случаи на коронавирус, животот го загубија 10 пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.108 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи со ковид-19 од:

Скопје – 15, Куманово – 5, Прилеп – 3, Тетово, Гостивар, Кавадарци, Охрид и Кичево – по 2, Битола, Струмица, Неготино и Радовиш – по 1.

Од Министерството за здравств денеска соопштија дека ријавени се вкупно 10 починати пациенти од кои тројца од Скопје (70г, 65г, 56г), двајца од Куманово (69г и 57г) и по еден пациент од Тетово (68г), Велес (80г), Кочани (71г), Дебар (57г) и Крушево (67г). Сите 10 пациенти се починати во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Регистрирани се 90 оздравени пациенти од: Скопје – 50, Куманово – 8, Велес – 5, Тетово, Струмица, Кочани и Кратово – по 3, Битола, Гостивар, Кичево, Гевгелија и Неготино – по 2, Струга, Берово, Демир Хисар, Пехчево и Македонска Каменица – по 1.

Направени се 3.108 тестови преку: ИЈЗ-387, ЦЈЗ Скопје-52, ЦЈЗ Битола-77, ЦЈЗ Прилеп-49, ЦЈЗ Тетово–32,ЦЈЗ Куманово – 0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–5, ГОБ 8-ми Септември-11, Институт за микробиологија–84, МАНУ-105, Жан Митрев (Филип Втори)-147, Авицена-222, Биотек-415, Систина-144, лабораторија Лаор-253, Синлаб-41, Ремедика-28, Плодност–59, Генеа–30, Никоб лаб-36, ВФВ Медикал-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 927.

Досега во земјата се направени вкупно 799.265 тестирања на Ковид-19.

Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 155.304, бројката на оздравени пациенти е 148.798, на починати е 5.423, а бројот на активни случаи изнесува 1.083.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68521, Активни 441
Куманово 8830, Активни 105
Прилеп 8304, Активни 61
Тетово 7214, Активни 45
Битола 6292, Активни 54
Велес 5468, Активни 15
Гостивар 5173, Активни 24
Кавадарци 5153, Активни 11
Охрид 5003, Активни 55
Штип 4959, Активни 21
Струмица 4111, Активни 39
Струга 2980, Активни 25
Кочани 2787, Активни 14
Кичево 2565, Активни 42
Гевгелија 2191, Активни 7
Неготино 2184, Активни 8
Свети Николе 1522, Активни 10
Ресен 1234, Активни 12
Крива Паланка 1219, Активни 3
Радовиш 1159, Активни 30
Берово 1029, Активни 2
Делчево 971, Активни 9
Дебар 940, Активни 1
Виница 881, Активни 18
Пробиштип 789, Активни 3
Валандово 666, Активни 1
Богданци 494, Активни 2
Крушево 490, Активни 4
Демир Хисар 397, Активни 3
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 374, Активни 10
Македонски Брод 359, Активни 3
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 5
Дојран 132, Активни 0.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.