ММС

Објавено на: 06/1/21 9:40 AM

Станови на море поевтини и од Скопје – Цените паѓаат, а Македоците купуваат!

Помеѓу Србија и Хрватска се води трка кога е во прашање цената на квадрт на некои локации, на приморјето цената се намалува.

По големиот скок на цените на недвижностите во Србија, просечната цена на метар квадратен е околу 1.400 евра. Во исто време, исто така, има голем пораст на цените на недвижностите во Хрватска, а цената на становите сега е во просек од 1.670 евра.

-Продажбата на станови на море е намалена, бидејќи нема толку странски купувачи како порано. Хрватските купувачи се претпазливи и не se одлучуваат лесно да купат како што беше vo случај порано. Ова доведе до пад на цените на становите на крајбрежјето затоа јас решив да купам недвижности. Купив стан во Макарска по цена од 1.300 евра за метар квадратен и мислам дека се исплати, со оглед на тоа што често сум таму и секое лето го минувам во Хрватска “, вели Александар Клисуриќ, купувач на Мондо.рс

Пред неколку години Хрватска  стана вистинска атракија за македонските туристи, и се почесто Македонци купуваат имоти покрај јадранското приморје.

 

Извор и фото: Мондо.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.