ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/31/21 9:33 AM

Какви се правилата за патување и какви документи бараат во туристичките земји?

Денеска попладне (12:30ч.) се очекува Европската Унија да ги објави препораките до земјите членки на правилата за слободно движење. Најавата е дека ќе се отворат границите за сите целосни вакцинацинирани, додека во тек се масовните вакцинации низ целата Унија, а бројот на заразените се намалува.

Со цел подобро планирање на одморот и патувањата, ви донесуваме преглед на правилата за одделни земји, атрактивни за летување.

Хрватска

Можно е да се променат мерките што важат за преминување на границата на Република Хрватска, веќе од утре, 1 јуни. Неофицијално се најавува дека ќе биде потребен еден од овие докази –  за вакцинација, прележан Ковид – 19, негативен ПЦР или брз тест за антиген за странски државјани при влез во Република Хрватска. Но, ова нема да важи и за државјани на Република Хрватска кои престојуваат надвор од Република Хрватска.

Засега, на децата под 12 години не им требаат никакви документи, додека постарите лица мора да имаат еден од горенаведените документи.

Црна Гора

Од  12.01.2021 година,  секој што влегува во Црна Гора може да влезе без тест на Ковид во согласност со  предупредувањето за здравјето на Институтот за јавно здравје на Црна Гора.

Албанија

Иако Албанија сè уште е недоволно истражена туристичка земја, песочните брегови сè повеќе привлекуваат посетители. Граѓаните кои планираа да летуваат на албанскиот брег, можат да влезат без PCR тест или некоја друга форма на тестирање на коронавирус.

Сепак, за влез е потребен соодветен доказ за достапно сместување за време на вашиот престој во Албанија. Релевантен доказ може да биде потврда за резервација на сместување или потврда за плаќање на сместувањето.

Турција

Познати турски летувалишта секоја година се домаќини на многу странски туристи, а истото се очекува и ова лето. Во Турција може да се влезе со негативен ПЦР тест или доказ за примени вакцини. Ова не важи за деца до 18 години. Мерките за здравствена контрола се спроведуваат при влегување во Турција по копно, воздух или море. Исто така, од 15 март 2021 година беше воведено задолжително пополнување на формуларот за патување „ Образец за влез на патник “, кој мора да се пополни во рок од 72 часа пред да влезе во земјата. Врз основа на информациите од образецот, ќе ви бидат доделени т.н. ХЕС-кодот „ Хајат Ева Сигар “, кој е потребен за влез во сите угостителски, услужни објекти и трговски центри.

Пред да одлучите да патувате на одмор надвор од границите на нашата земја, се препорачува однапред да проверите какви мерки се во сила на посакуваната дестинација. Исто така, се препорачува да се контактираат надлежните дипломатски и конзуларни претставништва во врска со сите детали за влез во земјата во која патуваат, како и можниот карантин.

Грција

Грција списокот на земји чии граѓани можат да влезат, го ревидира на секои седум дена, па затоа, пред да заминете на патување, дефинитивно е потребно да се провери дали има некои измени.

Условите за влез во Република Грција се:

– документ  PLF (travel.gov.gr)

– негативен тест за PCR не постар од 72 часа или потврда на две дози примени вакцини (мора да поминат повеќе од 14 дена од 2-та доза на вакцина), или доказ дека сте имале Ковид – 19 пред повеќе од два и помалку од девет месеци (го докажувате со позитивен ПЦР или тест за тест за антигени од денот кога ви е дијагностициран Ковид)

Овие документи мора да бидат на еден од следниве јазици: грчки, англиски, француски, германски, руски, италијански или шпански. И покрај поседувањето на овие докази, може да бидете предмет на тестирање при влегување во земјата од страна на надлежните грчки органи.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7