ММС

Објавено на: 05/30/21 6:18 PM

(ВИДЕО) Без социјална дистанца и маски, одржан пробен ковид концерт одржан во Париз

Желни за музика поради пандемијата од изминатата година, љубителите на ветераните на француски рок-бенд Индокин во саботата добија шанса да ги видат своите идоли на концерт, сето тоа во име на истражувањето за Ковид-19.

Околу 5.000 посетители учествуваа во експерименталниот концерт – настан во париската концертна сала Берси. Други 2.500 волонтери кои не присуствувале на концертот ќе се користат како споредбена група.

Резултатите за проценка на ризикот од пренесување на ковид на настани со нетрпение го очекува секторот за музика и забава во живо, уништен од Ковид-19.

Пред да бидат примени, посетителите на концертот, сите на возраст меѓу 18 и 45 години, без посебни фактори на ризик, предадоа плик со тест на плунка направен порано во саботата.

Секоја личност исто така требаше да има негативен тест за антиген во последните три дена.

Внатре во салата, не беше потребно социјално дистанцирање, но маските беа задолжителни.

Поради полицискиот час во 21 часот сè уште во Франција, концертот траеше порано од нормалното со „Индокин“ на сцената до 18 часот.

Слични испитувања веќе се случија на друго место во Европа.

Резултатите од студијата на концертната, организирана на иницијатива на АП-ХП (Помош за публиката-Хопита де Париз) и Продис, националниот сојуз за музички и естрадни шоуа, со поддршка од владата, се очекуваат до крајот на јуни.

Претходните експериментални настани во Шпанија и Велика Британија кои не покажаа зголемен ризик од пренесување.

Преземено од: https://www.france24.com/
Фотографија: STEPHANE DE SAKUTIN


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1