ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/30/21 6:05 PM

Конечно одговор на прашањето „Зошто жените доцнат?“

Ако барем еднаш сте размислиле за прашањето „Зошто жените доцнат“, да знаете дека има рационално објаснување за тоа. Иако момчињата не секогаш го разбираат недостатокот на облека, темелна шминка и лак што полека се суши, што, меѓу другото, предизвикува одложувања, тоа често е во крвта на жените. Постојат оние дами кои ќе го одложат состанокот најмалку пет минути подоцна, бидејќи сметаат дека е потребно.

Постојат духовити начини да се изрази, од „само уште две минути и јас сум подготвен“, потоа оној „само да се нашминкам“, а се уште е под туш, и „само да се облечам и  пристигнувам“. Ова однесување најчесто предизвикува лутина, и откријте дали има потреба од тоа во следните редови.

Погрешна проценка на времето
Не е редок случај да започнат да се подготвуваат доцна, бидејќи имаат впечаток дека ќе стигнат на време. Сепак, мал процент дами од трката на крајот излегуваа како победници. Како по правило, овој вид проценка не работи во корист на дамите, и треба да си го признаат тоа самите себе си. Иако, секогаш има некои исклучоци.

Непочитување на распоредот
Според истражувањето спроведено од „The Journal of Psychology “, жените не се сочувствителни на крутиот распоред на активности, бидејќи тоа создава притисок врз нив. Затоа, ако сте во позиција на оној што чека, обидете се да не ја брзате дамата, бидејќи тоа само создава контраефект.

Повеќе гардероба
Панталони или здолниште, кошула или топ, се некои од прашањата со кои се соочуваме кога се подготвуваме да излеземе надвор. Можноста за комбинирање на различни парчиња, кои одат рамо до рамо, не познава граници. Исходот од судењето е губење на свеста за време, така што единственото решение е да се испланира однапред.

Шминка
Драги мажи, можеби ќе не разберете кога ќе ви кажеме дека не е лесно да се нашминкате и дека крајниот резултат е задоволителен. Момент на невнимание може да доведе до размачкување, што значи дека секоја минута е драгоцена. Во најдобар случај, ни треба доволно време да не направиме погрешен потег, во најлош случај, можеби двојно повеќе за да ја поправиме штетата.

Клучеви во погрешна торба
Честопати имаме навика да менуваме торби, затоа пренесуваме сè во нив: паричник, клучеви, марамчиња, телефон … Патем, некои од предметите може да се изгубат, што ги разбираме во моментот кога треба да го напуштиме домот. Најчесто, ова се клучевите од станот или автомобилот, што доведува до познатата реченица – доцнам!

Преземено од: https://citymagazine.danas.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7