Чизкејк од јагоди во чаша
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/28/21 7:54 PM

Чизкејк од јагоди во чаша

Фантастичен и едноставен чизкејк во чаша.

Состојки:

– 125 гр сирење маскарпоне

– 150 гр јагоди

– 4 тврди бисквити

– 1 лимон

– 1 лажица шеќер

– 1 лажица шеќер во прав

– 1 лажица путер

Подготовка:

Во тенџере загрејте ги исчистените јагоди, шеќер и една лажица сок од лимон. Мешајте додека шеќерот не се стопи и јагодите да омекнат, три до четири минути.

Измелете ги бисквитите и измешајте ги со стопениот путер.

Распоредете ја добиената смеса во две чаши и притиснете ја на дното.

Нежно измешајте го маскарпонето, преостанатиот сок од лимон и шеќерот во прав.

Ставете ја смесата со сирење над бисквитите и над неа сосот од јагоди.

Послужете веднаш.

Извор:rs.n1info.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7