ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/23/21 10:55 PM

(Видео) Жените полудеа по тетоважите на Дамијано Давид – Живот испишан низ целото тело

Одамна на Евросонг не се кренал толку прав за победникот, како што тоа од вчера се случи со харизматичниот Дамијано Давид (22),  кој го полуде целиот свет! За скандалот со кокаинот и бакнежите на сцена не престана да се зборува, а веќе на ред се тетоважите, што ги има низ целото тело. Кое е нивното значење?

Меѓу најимпресивните и тетоважата на градите, каде пишува „Танцот на животот“, направена во 2018 година, непосредно пред објавувањето на вториот албум што го носи ова име.  Следната најозборувана тетоважа е онаа отпечатена на бутот, на која се појавува лице на млад човек со долга коса, трње на главата и свето срце во рацете. Многумина го обвинија пејачот за богохулење, верувајќи дека тој е репродукција на Исус, но вистината е сосема поинаква. Дамијано лично интервенирал за да ја разјасни и покрај фактот дека не должи никому објаснувања, тој немал намера да шири пораки на омраза. Цртежот, всушност, не е инспирација од религиозна личност, туку тој самиот.

Успехот на Манескин датира од Х-Фактор,  каде танцуваше во круг на високи потпетици и ја покажа провокативната тетоважа на задникот  „Kiss This“. На страна Дамијано направил тетоважа со прилично елоквентно значење.  Инспирација е песната „Момците не плачат“ од The Cure, но тој го  избришал тоа  „не“ и останала фразата „Момци што плачат“. На страна, тој исто така додаде емотикон на тажно лице за да го потенцира фактот дека мажите се препуштаат на емоции исто како и сите други.

На градите Дамијано имал тетовирано јаболко со змија со јазици. Никогаш објаснил што значи, но се претпоставува дека е инспириран од Ева, која подлегнала на искушението и го направила човекот смртен.

Десната рака е меѓу најтетовираните делови, првата е роза со натпис „Мама“ подолу е слатко оддавање почит на мајка му, потоа профил на гола жена со скриена силуета и пуштена коса, додека на страна е големо срце.  Она што се забележува само кога носи панталони со многу низок струк е дека има тетоважа веднаш над препоните.  Крилја на кои пишува „За тој пар златни крилја. Би го платиле целото злато на светот“, што е цитат од песната „Соло“ од Вегас  Џонс.  Има и голем череп на десната подлактица кој ја опкружува неговата коса. Иако тој никогаш не го открил нејзиното значење, се чини дека тоа е приказ на персонифицирана смрт, која и во митологијата и во популарната култура се поистоветува со скелет што носи коса. Имајќи ја предвид мрачната душа која секогаш го разликуваше Дамијан, не е исклучено тој да сакал  да и даде слобода на неговата потемна страна.

ФоФото

Извор: novosti.rs

Фото: eurovision.tv/ Damiano David/Fanpage


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1