ММС

Објавено на: 05/11/21 7:42 AM

Дуплиот мутант на идискиот вирус треба сите да не загрижи, информираат од СЗО

 

СЗО соопшти дека доминантната варијанта Б.1.617 за прв пат е идентификувана во Индија во декември, иако поранешната верзија е забележана во октомври 2020 година. Вирусна варијанта Б.1.617, која првпат се појави во Индија минатата година, предизвикува глобална загриженост, соопшти Светската здравствена организација (СЗО), пренесува Хина.

„Ова е варијанта на глобална загриженост“, рече Марија Ван Керхове, Технички водач на СЗО за Ковид-19, на состанокот. „Има некои достапни информации што сугерираат зголемена преносливост.

Бројот на нови инфекции и смртни случаи од коронавирус во Индија во понеделникот се приближи на дневна рекордна сума, па затоа е повикана владата на премиерот Нарендра Моди да ја затвори втората најнаселена земја во светот.

Оваа варијанта веќе се прошири и во други земји и многу земји одлучија да ги блокираат или ограничат пристигнувањата од Индија.

Ван Керхове истакна дека повеќе информации за оваа варијанта и нејзините три верзии ќе бидат достапни во денес.

Лидерот на СЗО, Тедрос Аданом Гебреизус, рече дека Фондацијата на Светската здравствена организација започнува кампања наречена „Заедно за Индија“ за собирање средства за снабдување со кислород и набавка на лекови и заштитна опрема за здравствените работници.

Извор:balkans.aljazeera.net


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1