ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/10/21 6:33 PM

До крајот на мај ќе се формира група за соработка со Парламентот на Грузија, најави Џафери

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска, имаше работен ручек со претседателката на Грузија, Саломе Зурабишвили на кој што изрази надеж дека конечно по воспоставувањето на дипломатските односи со Грузија во 2019 година, ќе почнеме еден период на поинтензивна комуникација и политичка соработка на високо ниво.

Како што се наведува во соопштението од Кабинетот на Џафери, самата посета на претседателката на Грузија претставува почеток на висока соработка и можност за унапредување и интензивирање на билатералната комуникација на секое поле. Во тој контекст, Џафери изразил задоволство за тоа што во Парламентот на Грузија е формирана тричлена парламентарна група за соработка со нашето Собрание и најавил дека до крајот на овој месец, и во Собранието на Република Северна Македонија ќе се формира Парламентарна група за соработка со Парламентот на Грузија.

Тој го поздравил и денешното потпишување на „Спогодбата меѓу Република Северна Македонија и Грузија за укинување на визите” и Меморандумот за соработка во областа на културата меѓу двете министерства за култура.

-Ме радува потпишувањето на овие Спогодби, тоа ќе биде убава можност за подобра комуникација и соработка меѓу двете земји, рекол претседателот на Собранието на средбата со грузиската претседателка.

Претседателката на Грузија Зурабишвили изразила задоволство од топлиот и пријателски прием во нашата земја и се заблагодарила на можноста за средба со претседателот на Собранието, Џафери. Таа се осврнала на важноста на потпишаните меѓусебни спогодби со нејзиниот домаќин, претседателот Стево Пендаровски за двете земји, и истакнала дека, очекува во наредниот период интензивирање и продлабочување на политичката и економската соработка меѓу Северна Македонија и Грузија на секое поле.

 

 

МИА


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7