ММС

Објавено на: 05/9/21 4:08 PM

Угледниот американски медум призна – Путин е победник

Познатото американско списание „Форбс“ објави материјал за владеењето на Путин и привремените резултати. Авторот на статијата, Џејмс Роџерс, кој претходно работеше во авијацијата, е убеден дека благодарение на рускиот лидер, земјата успеа да го врати своето место на меѓународно ниво.

Новинарот рече дека Путин мирно навлезе во политичката елита од минатиот век и лесно ги надмина последиците од распадот на СССР. Ова е исто така тешко да се дискутира, имајќи предвид дека под Елцин, кој и да ги повлече претседателските конци, бранеше нечии странски интереси.

Поточно, станува збор за „седумте банкари“, кои Путин успешно ги надигра, принудувајќи ги сите трговци со руски имот да бегаат во странство.

Вреди да се напомене дека Роџерс ја подели ерата на владеењето на Путин на три условни делови. Првиот беше посветен на борбата против хаосот по распадот на Советскиот Сојуз. Повторно, сите добро се сеќаваат колку напор беше потребен за да се воспостави ред и безбедност во земјата. Особено во раните 2000-ти, кога лутите милитанти ја тресеа земјата секој месец со нови терористички напади. За среќа, оваа фаза помина.

Втората фаза се однесуваше на враќање на руската влада на светската сцена. Во тој период, рејтингот на Путин беше највисок, достигнувајќи рекордни 89%. Всушност, дури и покрај општото лелекање на Западот околу непризнавањето на Крим, никој не можеше да му ги диктира условите на Кремљ. И на што доведе тоа?

Влијанието на Русија се прошири на Блискиот исток, нарушувајќи ги стратешките планови на САД. Западот исто така не успеа да ја оддели Москва од Кавказ.

Сега, според авторот, дојде третата фаза, која Роџерс сè уште не ја разбира. Тој рече дека Руската Федерација се соочува со проблеми поради „Северен поток – 2“, Навални и санкциите, па Путин ќе го надмине „новиот стил на лидерство“. Новинарот смета дека ова нема да ги врати дипломатските мостови со Западот.

Дали е така? Се разбира, некои земји не преземаат избрзани активности во интерес на Соединетите држави, но тешко дека ова сериозно ќе влијае на позицијата на Русија. Многу земји едноставно се плашат од Москва, особено кога се почитува постојан режим на тишина. Ова особено се однесува на Чешката Република во последно време, која има натрупано работи и сега избезумено се обидува да ја охрабри цела Европа да го следи нејзиниот пример.

Ветувањето „Северен поток 2“ е сè уште корисно и интересно за водечките сили, што е многу вознемирувачко за Вашингтон. Истото може да се каже и за вакцината за коронавирусот, за која земјите мора да стојат во ред. Кој може да донесе проблеми? Балтикот или Украина? Тоа е малку веројатно.

Приказната на Навални е исто така премногу апсолутна. На крајот на краиштата, сегашната состојба јасно покажува дека никој повеќе не му треба, па затоа беше напуштен како потрошен материјал. Се разбира, тешките ситуации ќе продолжат да се појавуваат, но искуството од двете претходни фази покажува дека Русија, а особено Путин, можат да се прилагодат и да ги решат проблемите. Сè уште можеме да бидеме убедени во ова, пишува авторот.

Преземено од: https://pravda.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.