ММС

Објавено на: 05/5/21 10:08 AM

За вакцинираните пари, за невакцинираните неплатено боледување- Вучиќ со нова мерка за заштита од зараза

Вучиќ рече дека доцна синоќа се консултирал со премиерката и дека тие одлучиле, како и дека останува да се види дали таа одлука ќе треба да ја донесе владата.

“Не можеме да донесеме негативни дискриминаторски мерки за оние кои не сакаат да вакцинираат, иако мислам дека е неодговорно и себично да не се вакцинираат. Затоа, размислувавме како да ги наградиме луѓето што покажаа одговорност и решивме да дадеме дополнителни финансиска помош за лица кои биле вакцинирани “, рече Вучиќ.

Вучиќ изјави дека Владата на Србија ќе ја разгледа одлуката дека вработените во јавните претпријатија и јавните тела – војници и полицајци, доколку не биле вакцинирани и биле заразени со корона, нема да им плаќаат боледување за короната.

„Според мене, тоа е повеќе од фер“, рече Вучиќ, додавајќи дека тој, како врховен командант на Српската армија, бил вакциниран и дека нема логика војник да мисли дека е попаметен и да одбие да се вакцинира .

Како што вели, примил две дози од вакцината, не му пречело да биде убиен и немал никакви проблеми, но работел цело време.

Тој посочува дека никој никогаш нема да го присили да се вакцинира и им порачува на анти-ваксерите слободно да веруваат во глупавата теорија на заговор дека вакцината не е валидна. Како што вели, едниот дел од луѓето се свесни дека вакцината може да спаси животи, додека другиот дел не е.

Вучиќ по повод анти-вакцините изјави дека има многу измамници на кои социјалните мрежи им овозможиле вакви постапки. Вучиќ рече дека коментирајќи го соопштението за закажаниот состанок на 21 јуни годинава, на кој, како што најавија, тој, наводно, ќе ги обучи граѓаните да си го само-отстрануваат чипот по вакцината, за кој е котизација 15.000 динари или 150 евра или 180 долари за странци.

“Имате многу измами, социјалните мрежи им ги дадоа сите можности за такви активности. Ова е екстремен случај, но досега имам слушнато сè – како фрламе сарин од хеликоптер, како луѓето се чипуваат”, рече Вучиќ .

Извор: rtv.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.