ММС

Објавено на: 05/5/21 9:28 AM

Промени во животната средина низ светот во април годинава

Во април беа забележани неколку извештаи за климатските промени и животната средина, вклучувајќи го и виртуелниот Светски самит за клима на лидерите, чиј домаќин беше американскиот претседател Џо Бајден, наездата на скакулци што беше успешно спречена во Кенија и повикот на СЗО за забрана на продажбата на живи диви цицачи на пазарите за традиционална храна, со цел да се спречат понатамошни болести како Ковид-19.

Додека дискусиите за климатските цели и чекори на Европската Унија продолжуваат меѓу еколошките организации и загрижените граѓани, институциите на ЕУ постигнаа договор за конкретниот текст за Законот за клима на Блокот.

Поглед на промените во животната средина, извештаите, настаните и сториите составени од Агенција Анадолија.

1 април:

– „Падот на меѓународните цени на нафтата, заедно со влијанието на Ковид-19 и поплавите во Јужен Судан, имаат сериозно негативно влијание врз економијата“, истакна гувернерот на Централната банка на земјата.

2 април:

– Температурите во поголемиот дел од северозападна Европа достигнаа рекордни нивоа бидејќи невообичаеното топло време го зафаќа регионот.

7 април:

– Вашингтон ќе ги поддржи плановите на Индија за борба против климатските промени, давајќи ѝ пристап до зелените технологии и потребните финансии, соопшти индиското Министерство за надворешни работи.

8 април:

– Повеќе од 30 шефови на држави и светски лидери ветуваат дека ќе им дадат приоритет на акциите што им помагаат на африканските земји да се приспособат на влијанијата на климатските промени и да напредуваат подобро.

9 април:

– Индонезија планира да ги пресели преживеаните од неодамнешните поплави во покраината Источна Нуса Тенгара, особено во тешко погоденото регентство Лембата.

– Гигантски мртов кит, долг речиси 13,4 метри и широк 7,9 метри, се најде на јужната плажа во Бангладеш.

11 април:

– Над 116.000 Сомалијци се раселени поради екстремен недостиг на вода од октомври 2020 година, според заедничкото соопштение издадено од ОН и Африканскиот Рог (Сомалиски Полуостров).

13 април:

– СЗО го повторува својот повик за забрана за продажба на живи диви цицачи на пазарите за традиционална храна за да се спречат идни кризи како што е пандемијата на Ковид-19.

19 април:

– Околу 710 милиони деца што живеат во 45 земји, претежно во Африка, се изложени на најголем ризик да го доживеат влијанието на климатските промени, предупредува „Спасете ги децата“.

20 април:

– „Уништувањето и загубата на животите предизвикани од сè поразорните временски услови ја отсликуваат само едната страна од климатските промени“, вели американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

– Шведската активистка за животна средина, Грета Тунберг, ја повика светската заедница да се справи со нееднаквоста за вакцините, за што шефот на СЗО предупредува дека е голема пречка за запирање на пандемијата на Ковид-19.

21 април:

– Институциите на ЕУ постигнуваат договор за конкретен текст за Законот за клима на Блокот.

– Климатските шокови и сушата во Сомалија може да раселат илјадници луѓе оваа година, предупредува Норвешкиот совет за бегалци во својот извештај.

22 април:

– Светските лидери се собраа на виртуелниот Самит за клима на лидерите, чиј домаќин е американскиот претседател Џо Бајден.

– Комесарот на ЕУ за управување со кризи, Јанез Ленарчиќ, најави нова рунда од 43,5 милиони евра (51 милион долари) хуманитарна помош за да му помогне на Јужен Судан во борбата против гладта.

– Американскиот претседател ќе се заложи да ги намали емисиите на стакленички гасови во земјата барем на половина до крајот на 2030 година, според изјавата на Белата куќа.

– Кенискиот конзерваториум „Ол Пејета“ објави дека се развиени четири нови ембриони на речиси изумрените северни бели носорози, ветувајќи му на загрозеното животно нова можност за опстанок.

23 април:

– Министерот за надворешни работи на Венецуела, Хорхе Ареаза, вели дека Соединетите Американски Држави (САД) не можат да го водат светот во остварувањето на целите на животната средина, бидејќи нивниот капиталистички економски модел е крајната причина за глобалното затоплување.

– И покрај емитувањето на најмалата количина јаглерод по глава на жител во светот, Африка претрпува најлоши влијанија од климатските промени, вклучувајќи суши и поплави, инвазии на скакулци и паразити, според шефот на Групацијата на Африканската банка за развој.

25 април:

– Бангладеш се соочува со досега највисока температура во последните седум години, достигнувајќи 41,2 степени Целзиусови, според официјалните податоци.

26 април:

– Кенија објави дека конечно успеала да ја спречи инвазијата на скакулци што ја зафати источноафриканската земја.

27 април:

– Двајца шпански новинари се убиени додека снимале документарен филм за ловокрадство во Буркина Фасо, објавија шпанските власти.

28 април:

– Германија и Кина ветија дека ќе ја продлабочат соработката во различни области, вклучително и во заштитата на климата и здравјето.

– На девет видови птици во Индонезија им се заканува истребување оваа година, според локалната организација „Бурунг Индонезија“.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.