ММС

Објавено на: 05/4/21 8:00 PM

Првиот сопруг го убиле, вториот ја злоставувал, третиот ја обожавал – со него Џеки Кенеди дочекала среќа, но и крај

Во своите 64 години живот Џеки Кенеди Оназис поминала апсолутно се што би можело да се помине – од најголемата среќа до најлошите трагедии, од атентат на сопругот, кој починал на нејзините раце, преку живот со милијардер, познат грчки сопственик на бродови, до живот далеку од очите на јавноста со угледни и моќни бизнисмени.

Тој, заедно со нејзините деца, застана покрај ковчегот во црквата на Парк Авенија во Њујорк и и прочита на својата сакана поема од Итака: „И сега, патувањето заврши, траеше премногу кратко, прекратко. Но беше исполнето со авантура и мудрост, смеа и loveубов., галантност и благодат. Збогум“.

На 12 септември беше одбележана годишнината од бракот на Џеки и нејзиниот прв сопруг Џон Кенеди, со кого се омажи во 1953 година во portупорт, и заедно станаа дел од историјата како американски претседател и прва дама на Америка, но и поради обидот за атентат врз него. Токму поради атентатот, бракот траеше само десет години, а по пет години жалост, Џеки Кенеди се омажи за угледен Грк и помина седум години во брак со него.

Иако најмалку позната, нејзината последна врска со Морис Тепелсман траеше најдолго, која никогаш не беше крунисана со брак поради комбинација на околности. Нивната врска траеше скоро петнаесет години, од 1980 година до нејзината смрт во 1994 година, кога почина од рак на лимфната жлезда. Таа се запознала со Тепелсман во 1975 година, само неколку месеци по смртта на нејзиниот втор сопруг Аристотел Оназис.

Но, тие станаа пар само пет години подоцна, во 1980 година. Еврејски трговец со дијаманти и бизнисмен со белгиско потекло, кој во тоа време беше на иста возраст со Џеки, беше оженет, но неговата љубов кон фаталната црнка беше посилна, поради што ја остави сопругата Лили, со која има три деца. Иако ја побарал сопругата за развод, таа не му го дала, па тој останал оженет, но живеел и во невенчана врска со Џеки Оназис во Њујорк.

Иако беше навикната на животот со кој ги полнеше страниците во весниците, овој пат остана дискретна и не дозволи никој да има увид во тоа што го работи, посветувајќи се на своето семејство, нејзините наследници Џонсон и Каролина, работа на уредник , но и нејзината голема љубов Морис. Со смртта на нејзиниот последен сопруг Аристотел Оназис, таа наследи 26 милиони долари, а за само неколку месеци, благодарение на добрите инвестиции на Морис, нејзиното богатство се зголеми за четири пати. Имено, кога Оназис почина, Морис бил  тој која „скокна“ да се грижи за своите финансии, а таа не направи ниту најмала грешка во одлуката да му ги довери нему.

Одлично се согласуваше со нејзините деца, беше гостин на свадбата на нејзината ќерка Каролин, па дури и го доби „благословот“ на нејзината мајка. Кога Џеки открила дека има рак, Морис стана нејзин верен придружник и не се оддалечуваше од неа последните месеци од животот. Се отиде толку далеку што тој дури направи и канцеларија во нивниот дом за да не мора да го напушта, а тој ја носел на лекување.

„Таа љубов и почит, што ја имаа, е нешто што ретко се гледа. Тој секогаш ја држеше за рака или ја галеше по образот, а кога ќе седнаа, нивните глави беа споени, исто како убава, стара двојка. Тие мамеа насмевки каде и да се појавеа “, се присетил докторот по нејзината смрт.

Извор: Стил.курир.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.