ММС

Објавено на: 05/4/21 7:04 AM

(Видео) Се разведуваат Бил и Мелинда Гејтс – Како ќе се подели богатството

Основачот на Мајкрософт изјави дека тој и неговата сопруга се разведуваат по 27 години брак.

– После многу размислување и многу работа на нашата врска, донесовме одлука да ставиме крај на нашиот брак … Повеќе не веруваме дека можеме да се развиваме заедно како пар во следната фаза од нашите животи – се наведува во изјавата на сопружниците.

Како што пишува „Њујорк тајмс“ разводот на Бил и Мелинда најверојатно ќе предизвика шок во светот на филантропијата, бизнисот, но и во јавното здравје.

Двојката се венчаше во 1994 година на приватна церемонија што се одржа во Ланаи, Хаваи. Тие имаат три деца: Џенифер, Фиби и Рори Гејтс.  Богатството на Бил Гејтс на почетокот на 2021 година се проценува на околу 130 милијарди долари, но тоа не се само пари. Гејтс поседува навистина спектакуларни работи, па несомнено е дека овој развод ќе биде еден од оние за кои ќе се пишува и ќе се зборува, барем кога станува збор за поделба на имотот.

Првата е познатата Ксанаду 2, палата која се наоѓа на брегот на езерото Вашингтон во градот Медина, каде Гејтс го поминува поголемиот дел од своето време. Покрај тоа, поранешниот сопственик на „Мајкрософт“ е сопственик на „Пасеана ранч“ во Сан Диего, комплекс во рамките на фармата за коњи лоциран во Велингтон, Флорида, како и поранешната куќа што припаѓаше на еден од најпознатите каубојци во историјата на Соединетите држави , Бафало Бил Коди во Вајоминг.

Сепак, најинтересен е секако Кнанаду, ако нема друга причина, тогаш поради просторијата што е исклучиво посветена на чоколадото.

Додека тој беше прв човек на „Мајкрософт“ често одеше на патувања со приватен авион  во кој можат да се сместат 19 лица. Иако веќе не е шеф на компанијата, Гејтс сепак често патува, па затоа е поизвесно дека тој ќе биде сопственик на авионот.

Бил Гејтс има околу десетина возила, и е познат како страствен љубител на Порше, во неговата флота има порше 911, порше 930 турбо, порше 959, порше тајкун, мерцедес С класа и 500СЛ, БМВ 7, како и модел на Тесла Х, но и место најде и форд фокус.

Колекцијата на научни списи, идеи и нацрти на 72 страници што Леонардо да Винчи ги објави во 1510 година е една од најскапите работи што ги поседува Гејтс, бидејќи на 11 ноември 1994 година тој даде над 30 милиони долари за тоа. Покрај тоа што Гејтс може да ги прикаже скоро сите уметнички дела на најмодерните екрани на неговата вила Ксанаду, тој е познат и како голем љубител на уметноста, па затоа има слики од уметници од различни епохи, кои се расфрлани во неговата куќа.  Кодексот на Леонард е само една од скапоцените книги што може да се најдат во библиотеката Бил Гејтс, која се простира на речиси 200 квадратни метри. Нивната вкупна вредност се проценува на околу 60 милиони долари.

Логично, човекот чие име е синоним за развој на модерната технологија има во своја сопственост голем број импресивни електронски гаџети, меѓу кои најинтересни се големите екрани кои се расфрлани низ целата куќа.

Кусиот поглед на сè што е во посед на Бил и Мелинда Гејтс, ни кажува дека ги чека исклучително тежок и комплициран процес на разделување и донесување одлуки, на кого пшто ќе му припадне.

Претходните сопружници ја основаа и фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“ во 2000 година, со која управуваат скоро 50 милијарди долари и се смета за најголема приватна фондација во светот. Разводот го покренува прашањето за иднината на огромното богатство на Гејтс, а голем дел сè уште не е дониран на Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс.

 

Форбс го проценува богатството на Бил Гејтс на дури 124 милијарди долари.

Бил Гејтс е роден на 28 октомври 1955 година во Сиетл, Вашингтон. Неговиот дедо по мајка, Ј. В. Максвел беше потпретседател на Народната банка, таткото Вилијам Х Гејтс беше почитуван адвокат, а мајката Мери Максвел Гејтс работеше за директорите на Првата меѓудржавна банка. Роден е како средно дете и има две сестри, Кристијан и Либи. Како тинејџер, тој бил многу срамежлив, заинтересиран за компјутери, математика и други природни науки, и покрај желбата на неговите родители да станат адвокат. Учел во престижно приватно училиште во Сиетл, Лејксајд.


Првпат се сретнал со компјутери во клубот „Мајки“ каде што училиштето изнајмувало време на компјутерите „Генерал електрик“. Тој бил заинтересиран за основната програма и направи iks-oks игра што ја играл на компјутер. На 13-годишна возраст, Бил Гејтс ја напиша својата прва компјутерска програма и заедно со соучениците Пол Ален, Рик Виланд и Кент Еванс, тој му предложи на CCC да пронајдат дефекти во софтверот, а за возврат тие побарале да ги користат нивните компјутери.

Тие ја започнаа својата кариера на 14-годишна возраст со пишување програма за пресметка на плаќање на еден од најстарите повисоки програмски јазици, Кобол. Во првата година тие заработиле 20 000 долари со изработка на мерачи за сообраќај на  Traf-O-Data, но бидејќи биле малолетни, не можеа да продолжат да работат. На училиште, тие го виделе талентот на Бил за програмирање, па му наредиле да создаде програма за распоред на ученици за време на часот. Тој се поставил да биде во друштво на девојчиња. Средното училиште го завршил со резултат 1.590 од 1.600 што одговара на коефициент на интелигенција 170.

Извор: nova.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.