Владиката Јосиф испрати празнична честитка до верниците во Тетовско-гостиварската епархија
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/1/21 9:12 AM

Владиката Јосиф испрати празнична честитка до верниците во Тетовско-гостиварската епархија

Митрополитот на Тетовско-гостиварската епархија, г. Јосиф во пригодно обраќање им го честиташе најголемиот празник на верниците Воскресение Христово – Велигден.

– Со Воскресението Христово започнува нов живот за човечкиот род. Со него не може да се спореди ниту еден настан, ни по големина, ни по значење, ни по таинственост. Со Воскресението, животот и науката Христови добиваат полна смисла и објаснување. Евангелието се потврди како спасоносна вистина, а воскреснатиот настан потврдува дека сме создадени за живот. „Јас сум Воскресние и живот, кој влегува во мене и да умре ќе живее”. Христос Воскресна и со тоа не направи учесници во вечната победа над смртта, објавувајќи ни го патот на нашето Воскресние. Возљубени чеда на тетовско-гостиварската православна епархија при Македонската Православна Црква Ви го честитам најрадосниот празник со најрадосниот поздрав: Христос Воскресе-Навистина Воскресe, порача митрополитот г. Јосиф.

Вечерва петнаесет минути пред полноќ г. Јосиф ќе изврши трикратен опход околу Соборниот храм Свети „Кирил и Методиј” во Тетово по што ќе започне Воскресната литургија.

 

МИА


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7