ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 04/30/21 10:20 PM

За возачите: Како силното кафе и рап музиката ги подобруваат рефлексите

Ново истражување откри дека слушањето рап музика и пиењето силно кафе може да ги подобри рефлексите на возачот додека вози. Компаниите “CX Lab”  и “U Switch” дојдоа до ова сознание и спроведоа експерименти врз повеќе од 100 возачи на автомобили.

„Сите учесници најпрво гледаа неколку видеа од DVSA тестот за перцепција на опасност и мораа да притиснат едно копче во моментот кога ќе забележат некоја од опасностите на патот“, велат авторите во нивниот извештај за експериментот, пренесува N1.

Откако утврдија колку време му требаше на секој возач да реагира на опасноста, од учесниците беше побарано да го повторат тестот, но овој пат откако испија шоља силно кафе, тие слушаа саундтрак со бучавата што ја прават децата додека играат, за да слушаат рап , техно, хеви метал, класична или џез музика.

Истражувачите откриле дека најголемо влијание врз возењето имало кафето или кофеинот, што им помагало на возачите со брзина од 70 километри на час да застанат во просек по 26 метри пред оние кои не го конзумираат.

Втората, најзначајна разлика во времето потребно да се реагира на опасноста при возење е слушање рап музика, што имаше најголем позитивен ефект врз рефлексите од шест различни жанрови, и им помогна на учесниците да го запрат автомобилот во просек на 16 метри пред тие кои не го слушале, пренесува Њујорк пост.

Слушањето на детска бука додека возеле имало, како што покажува овој експеримент, најмало влијание врз возачите, а автомобилите застанале околу 14 метри пред другите, но истражувачите велат дека биле изненадени што бучавата го подобрила времето на реакција и мислеле, велат тие, дека на рефлексите воопшто нема да влијаат или дури ќе ги влошат.

Исто така, утврдено е дека жените, во просек, реагираат на опасност неколку секунди побрзо од мажите.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7