ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 04/30/21 9:43 PM

Место да купиме куќа, јас ти купувам ковчег – Потресна исповед на сопругот на родилката (27), која починала од Ковид-19 во Ниш

„Ангелу мој, врати се. Мила моја. Ми останаа децата без мајка. Ми роди здрава ќерка и си замина “,изјавил Богдан Пауновиќ, сопруг на бремената Маја Пауновиќ од Заечар, која почина  вчера утрото откако се породи на интензивна нега во Ниш.

„Прв почина нејзиниот дедо. Откако се подготвија за погребот, на Маја и се појави температура. Отиде на лекар, испи панцеф и витамини, беше дома два дена и потоа ја испратија во Ниш. Таа сè уште не беше влезена во деветтиот месец кога се породи. На децата им е потребна мајка повеќе од што било друго, наместо да се држиме заедно и да уживаме и да создаваме за нашите деца, јас сега морам да бидам сам на тоа патување и не знам како ќе одам без неа. Таго моја, ангелу мој,  место да купам куќа, јас ти купувам ковчег “, рече Богдан.

Маја на свет донесе здраво бебе Милица тешко два килограми и 200 грама. Ова е нејзино второ дете, а нејзиниот син Лука има 3,5 години. Таа и нејзиниот сопруг многу се радувале за приновата, но, за жал, се случила оваа голема загуба.

„Во секој манастир беше прочитана молитва за нејзиното здравје, а во манастир и дознав дека мојата Маја повеќе ја нема. Последен пат се слушнавме вчера. Пред тоа, кога се слушнавме, таа ми рече дека бебето е истиот Лука и дека не треба да му купуваме ништо на бебето додека не излезе од болница. Мајка  е светиња и не знам како ќе продолжам сам без неа “, додаде Богдан.

Локалните жители ја паметат Маја како весела, љубезна, добра личност, која секогаш со насмевка ги дочекувала и испраќала муштериите.

Според Универзитетскиот клинички центар Ниш, Маја била пренесена на одделот за интензивна нега на Клиниката за анестезија и интензивно лекување во понеделникот, 26 април, поради прогресивно влошување на респираторната функција и многу тешка општа состојба. .

Извор: mondo.rs

Фото: Фејсбук


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7