ММС

Објавено на: 04/30/21 8:48 PM

Најчудното име во светот: Синот си го крстил „Биро за статистички информации“ по секторот каде што работел

Чудните имиња во светот станаа почеста појава, мислевме дека ги практикуваат само познати личности, но овој човек ги надмина сите очекувања.

Индонезиецот толку многу ја сака својата работа што го нарече својот син по него. Имено, неговиот петнаесетмесечен син се вика Биро за статистички информации.

Уште пред да се ожени, Самет Вахуди знаеше дека ако некогаш има син, сака да го именува по секторот во кој работеше како државен службеник. Ова многу јасно и го соопштил на својата свршеница пред бракот, а таа го прифатила барањето.

Двојката прво доби девојче, па Самет се согласи да носи конвенционално име, но минатиот декември тие добија син и тој веднаш знаеше како сака да се вика детето – Бирото за статистички информации.

Индонезиските медиуми известија за ова необично име откако ја проверија базата на податоци. Самет Вахуди пред новинарите изјави дека се вработил како државен службеник во градот Бребес во 2003 година, и оттогаш работи во Бирото за комуникација со статистички информации. Тоа место за него станало како втор дом, па тој сакал некако да го поврзе со неговиот син.

Роден на 23 декември 2020 година, Институтот за статистичка информативна комуникација веројатно ќе има потешкотии да се претстави со своето целосно име, па затоа неговите родители веќе го избраа прекарот Динко.

На прашањето што ќе мисли неговиот син за неговото име кога ќе порасне, тој рече дека е сигурен дека момчето ќе се навикне. Сопругата на Самет, Линда веднаш го прифати името, но нејзините родители имаа забелешки, но кога слушнаа за нивниот предбрачен договор, го прифатија и тоа. Реакциите на социјалните мрежи беа поделени, а многумина, како и обично, веднаш започнаа да се шегуваат.

Преземено од: https://www.b92.net/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1