ММС

Објавено на: 04/30/21 2:03 PM

Ги оживувавме прегазените деца, раскажува за стампедото Ели Полак лекарка од Израел

Ели Полак, извршен директор на Јунајтед Хацалах, доброволна медицинска организација од Ерусалим, која им помагаше на жртвите од стампедото, рече дека инцидентот се случил кога голем број луѓе биле заглавни во комплексот, туркајќи десетици други на оградите.

Полак рече дека верниците дошле на прославата возбудени што конечно може да слават како порано по една година заклучување поради вирусот корона, но дека радоста набргу се претворила во катастрофа.

„За жал, таму ги најдовме децата прегазени. Ние ги оживувавме. Успеавме да спасиме некои. Треба да се разбудиме. Шокирана сум од бројот на луѓе што биле внатре“, изјави Ели Беар, основачот на Јунајтед Хацалах, за Военото радио, „Видов луѓе, деца под мене“.

Сведоците на оваа трагедија, со кои новинарите на „Јунајтед Хацалах “ разговараа, велат дека виделе мртви луѓе околу нив.

„Бевме на влезот, решивме дека сакаме да излеземе, а потоа полицијата ја блокираше портата. Кој сакаше да излезе не можеше. Во тоа брзање, паднавме едни на други. Мислев дека ќе умрам. Видов мртви луѓе до мене “, рече еден од очевидците.

Едно од повредените во инцидентот за „KAN news“ изјави дека луѓето почнале да се лизгаат по скалите и да паѓаат едни на други.

„Имаше само повеќе и повеќе луѓе, сè додека полицијата не реши да ги отстрани оградите од страна и да се обиде да ги спаси. Требаше време. Се сеќавам дека лежев на некој што не дишеше“, изјавил очевидец и учесник во стампедото.

Преземено од: https://nova.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.