Со тестови за Ковид 19 во вид на лижавче ги тестираат децата во Австрија
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 04/30/21 1:30 PM

Со тестови за Ковид 19 во вид на лижавче ги тестираат децата во Австрија

Новиот тест во вид на лижавче е даден во некои австриски градинки како алтернатива на класичниот тест, кој не одговара на одобрување од најмладите возрасти.

Иако најмладите не се поштедени од некои ограничувачки мерки, постои страв дека повторното отворање на училишта и градинки, со појавата на заразната британска варијанта на коронавирусот што е доминантна во некои европски земји, може да го забрза ширењето на вирусот кај младите луѓе и деца.

Ова може да придонесе за повторно зголемување на бројот на заразени лица и да го загрози успехот на досегашната кампања за вакцинација, пишува агенцијата Франс Прес.

Со цел да се „следи инфекцијата“ и да се обезбеди „разумна алтернатива на тестирањето“, австриската провинција Бургенланд веќе подготви 35.000 тестови во вид на лижавче, изјави портпаролот на регионалната влада таму.

Покраината обезбеди вакви тестови по успешниот пилот проект во градинките, а родителите беа писмено известени дека секое дете ќе добие три бесплатни тестови неделно.

Првичното разочарување е што немаат светли бои и сладок вкус како вистински лижавчиња, но изгледаат како класичен тест, таткото и графички дизајнер Доминик Кротчек истакна дека неговото тригодишно дете сепак се навикнало на тој тест.

„Овде нема проблем – го повторивме денес и тоа функционираше“, рече тој, додавајќи дека „има смисла да има построги контроли во секторот за образование“.

Тестовите во вид на лижавче ги дизајнираше Мануела Федингер, шеф на лабораторија во виенската болница Кајзер-Франц-Џозеф. Таа е автор и на едноставниот тест што се користи и кој сега е широко распространет во Австрија.

Откако минатата година го доби признанието на градот Виена за тој пронајдок, градоначалникот на австриската престолнина праша дали има предлог и за децата.

Во пет виенски градинки, таа сега спроведува истражување на деца на возраст од една до шест години за да открие колку се точни тестовите за лижавчето и дали можат да се користат пошироко.

Преземено од: https://rs.n1info.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7