ММС

Објавено на: 04/30/21 9:40 AM

Како да препознаете свежо јајце – Трик како да не ви испукаат јајцата додека ги бојадисување

Боењето и украсувањето јајца за најголемиот христијански празник Велигден е подеднакво забавно и за постарите и за младите.

Сепак, несакано пукање е можно за време на готвењето, што го прави невозможно да се направат посакуваните украси.

Како може да се спречи ова?

Еве неколку корисни совети кои можат да бидат корисни.

Како прво, важно е водата да не зоврие премногу и јајцата да имаат доволно простор за движење во садот. На тој начин нема да се судрат едни од други и да се оштетат. Друга опција е полека да ја мешате водата додека не зоврие, а потоа да ги оставите јајцата да се готват неколку минути, а потоа исклучете го огнот и оставете ги во таа вода уште половина час.

Освен температурата на водата и јајцата, веројатно сте чуле и за советот дека една лажица оцет ќе спречи напукнување на лушпата. Исто така ја има истата моќ. Нема да погрешите ако ги пробате и двете опции.

Иако белите јајца денес се многу популарни, на кои боите секогаш изгледаат подобро, треба да знаете дека нивната лушпа е многу потенка, па може да пукнат побрзо за време на готвењето.

Јајца за готвење

Ако, и покрај сè, лушпата од јајца на крајот пукне, не очајувајте поради нив можете да ги  искористите на пример за француска салата или послужете ги за Велигденски појадок.

Да се ​​изберат совршени јајца за сликање не е лесно, и иако побарувачката за домашни е толку голема, кои од нив се домашни, тешко е да се препознаат. Најчеста разлика во однос на индустриски произведените јајца е во бојата на жолчките, кои се повеќе жолти кај домашните јајца.

Кога украсувате јајца, важно е да земете предвид какви бои користите. Одредени средства за боење, како што се оние со црвена и жолта боја, се забранети во храната за деца до три години, затоа подарете им на малите јајца кои се обоени со природни бои како што се лушпа од кромид, сок од цвекло и др.

Ако не јадете јајца за Велигден, не чувајте ги премногу долго бидејќи се акумулираат бактерии кои навистина можат да го расипат празникот.

Од каде знаете дека јајцата се свежи?

Ставете ги во вода и гледајте дали тонат. Имајте на ум дека расипано јајце останува да лебди.

Можете да го земете јајцето во вашата рака и да го држите до увото.

Лесно протресете го и слушајте го звукот што доаѓа одвнатре. Ако не слушнете звуци, јајцето треба да биде свежо и добро за консумирање. Ако ставите јајце во сад со вода и веднаш – како камен – потоне до дното, тоа значи дека е целосно свежо.

Кога кршите јајце, ако жолчката остане цела и ако е цврста, тоа значи дека јајцето е свежо, а ако се истури, тоа не е добар знак, но не значи дека е расипано.

Преземено од: https://stil.kurir.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.