ММС

Објавено на: 04/29/21 1:10 PM

(ВИДЕО)Украсни венчиња кои ќе ви ја разубават празничната трпеза

Од едно тесто можете да направите неколку мали венчиња или еден голем, се е до вашаат креативнст.

Состојки

25 грама свеж квасец
2 лажички шеќер
200 мл топло млеко
2 јајца
100 мл масло
малку изрендана кора од лимон

580-630 грама брашно (Т400)

7 сварени јајца
1 јајце за премачкување

сусам по желба

Подготовка

Измешајте квасец, шеќер и млеко и оставете да се активира (2 минути).

Потоа додадете јајца, масло, кора од лимон, промешајте и постепено додавајте брашно и сол. Месете меко тесто. Измесаното тесто, покријте го и оставете го на оган да се зголеми , околу 45 минути. Измешајте го тестото и поделете го на два еднакви делови.

Целата постапка можете да ја видите во продолжение

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.