ММС

Објавено на: 04/28/21 8:22 PM

Јапонскиот Парламент го одобри најголемиот светски трговски договор

Јапонија денес го одобри најголемиот светски договор за слободна трговија, Регионалното сеопфатно економско партнерство (RCEP), склучен минатиот ноември меѓу 15 азиско-пацифички земји, вклучувајќи ја и Кина.

Договорот беше одобрен од Парламентот на земјата, локално познат како Диет, објави „Кјодо њуз“. Но, договорот се очекува да стапи на сила до крајот на оваа година.

Кина, Австралија, Јапонија, Нов Зеланд, Јужна Кореја и 10 членки на Здружението на југоисточни азиски нации (АСЕАН), вклучувајќи ги Брунеј, Камбоџа, Индонезија, Лаос, Малезија, Мјанмар, Филипини, Сингапур, Тајланд и Виетнам, се членови на договорот Регионално сеопфатно економско партнерство (RCEP).

Кога ќе стане целосно ефективен, Регионалното сеопфатно економско партнерство (RCEP) ќе создаде зона на слободна трговија што опфаќа околу 30 отсто од светскиот бруто домашен производ, трговија и население, со што ќе стане најголемиот трговски договор во светот потпишан досега во модерната историја.

Се очекува да се укинат тарифите за 91 отсто од стоките меѓу земјите членки, доколку го дозволуваат тоа „заедничките правила за инвестиции и интелектуална сопственост за унапредување на слободната трговија“.

Досега, Кина, Тајланд и Сингапур целосно го ратификуваа договорот.

Јапонија, за прв пат, е вклучена во единствен трговски договор каде и Кина и Јужна Кореја се партнери, при што Кина е најголем, а Јужна Кореја трет најголем трговски партнер.

Токио гледа на тоа дека договорот ќе помогне во зајакнувањето на третата по големина економија во светот, со што ќе порасне за 2,7 отсто и ќе создаде 570.000 работни места.

Наскоро откако шест од членовите на АСЕАН и тројца надворешни членови ќе го ратификуваат договорот Регионално сеопфатно економско партнерство (RCEP), тој ќе стапи на сила во рок од 60 дена.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.