ММС

Објавено на: 04/28/21 1:45 PM

Раскошната венчаница на принцезата Дајана за прв пат по 25 години ќе биде прикажана во јавност

Венчаницата на принцезата Дајана ова лето ќе биде изложена во Кенсингтонската палата по повод одбележување на 60. Роденден на принцезата.

Кураторите ја известиле кралската палата во понеделникот дека принцот Вилијам и принцот Хари дале соопштение фустанот на нивната мајка да биде во средиштето на изложбата по називот „Royal Style in the Making“, која се отвора на 3. Јуни во Кенсингтонската палата, пренесува Си-Ен-Ен.

Прв пат после 25 години раскошната венчаница од тантела која и припаѓала на принцезата Мари, со вел долг 25 метри, чиј дизајн е потпишан од Елизабет и Давид Емануел, ќе биде прикажана во јавноста.

Фустанот е сопственост на принцот Вилијам и Хари кои ја изнајмиле Кенсингтонската палата за изложбата.

Организаторите објасниле дека изложбата на некој начин ќе го доближи односот на модните дизајнери и нивните кралски клиенти низ годините.

Освен венчаницата на Дајана, на изложбата ќе се најдат и некои важни, до сега никогаш изложени модни парчиња облека, како што е ткаенината што се користела за шиење на фустанот кој кралицата Елизабета го носела во 1937 година.

-Нашата летна изложба во Кенсингтонската палата ќе ги претстави некои од најголемите таленти на британскиот


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.