ММС

Објавено на: 04/28/21 11:23 AM

(Видео) Паднале во гаќи – Уапсена група што криумчарела мигранти во Србија

Припадници на Министерството за внатрешни работи, Службата за борба против организиран криминал на Управата за криминалистичка полиција, во координација со Обвинителството за организиран криминал и унгарската полиција, утрово уапсија шест лица осомничени за криумчарење мигранти како членови на организирана криминална група.
Осомничените се товарат за овозможување криумчарење на илегални мигранти од Србија, преку Унгарија до околината на државната граница меѓу Унгарија и Австрија, од февруари до април годинава, со цел да се стекнат со финансиски придобивки.
Осомничените, како што се сомневаат, ја делеле стекнатата противправна имотна корист од 600 евра по илегален мигрант, во зависност од нивните индивидуални задачи при овозможување транзит.
При претресите полицијата од осомничените привремено одзела еден автомобил, неколку парчиња муниција и мобилни телефони.
Осомничените се донесени во Обвинителството за организиран криминал, заедно со кривична пријава.

Погледнете го видеото на овој линк:

https://www.republika.rs/hronika/hronika/275586/video-pali-gacama-uhapsena-grupa-koja-krijumcarila-migrante#brid_cp_Brid_19604200


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.