ММС

Објавено на: 04/28/21 10:02 AM

Првото јајце секогаш се вапца во црвена боја – Дознајте ја симболиката

Јајцето за Велигден кое прво се вапца на Велики четврток има улога да го зашитити домот и станарите.

По правило првото јајце секогаш се вапца во црвена боја и таа ја симболизира невино пролиената крв на Христос.

Јајцето само по себе симболизира живот.

 

Извор и фото: Курир.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.