ММС

Објавено на: 04/28/21 9:13 AM

Музичар вози камион за да преживее – Деан Дворник спие на бензински пумпи за да заштеди

Музичарот Деан Дворник братот на починатиот Дино Дворник за време на пандемијата нашол друг начин како да заработи.

Тој стана возач на камион во Чикаго. Сплитскиот музичар не крие дека кризата влијаела и на него, па веднаш ја прифатил понудата да почне да вози камион за фабриката лиј сопственик е еден босански препријемач.

Дворник за хрватскиот портал изјави дека сите се кладеле како он ќе даде отказ, но тоа не се случило.

– Имам искуства со други возила, добро тоа го знаат сите музичари кои оделе со мене на свирки. Воглавно, некогаш сум работел и како таксист, така да знаев во што влегувам. Се будам околу 7 ипол, освен ако диспеџерот не ме разбуди порано. Некогаш работнитот ден ми трае и неколку дена. На пример, одам во државата Тенеси, се возам и до десет часа, што е околу илјади километри, рекол тој.

– Кога го оставам товарот, нормално не се враќам назад празен, туку чекам да излезе нова возња која е мора да биде за Чикаго.

Во Чикаго добро се снаоѓам бидејќи како тинејџер тука ги поминав седум години, а во тој град живее и неговата ќерка Аријана и синот Борис.

 

– Благодарение на Интернетот постојано сум во контакт со семејствотот во Сплит. Светот стана мал, денес некои луѓе знаат поради работа да летат од Америка за Европа и назад, се тоа за една недела. ПОвеќе не е толку скапо, карта може надвор од сеозна да се купи и за 500 долари, па и помалку. Сега можам да кажа дека живеам во Америка бидејќи имам зелена карта, адреса, возачка, социјални број, работа.

 

Извор: Курир.рс

Фото: Курир.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.