ММС

Објавено на: 04/28/21 7:59 AM

(ВИДЕО) Распукани патишта, разурнати објекти – Силен земјотрес од 6 степени во Индија

Земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала ја стресе индиската држава Асам, на истокот од земјата, и нема податоци за повредени или жртви.

Американскиот институт за геолошки истражувања потврди дека епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 34 километри, северно од главниот град Гуваати.

Европскиот сеизмолошки центар за Медитеранот измери дека земјотресот во Асам бил 6,2 степени.

Во неколку наврати беа почувствувани силни земјотреси во неколку североисточни области на Индија и во соседен Бутан, принудувајќи стотици луѓе да ги напуштат своите домови.

Надлежните екипи се на терен и се очекуваат извештаи за жртви и материјална штета.

Преземено од: https://www.kurir.rs/
Фотографија: Youtube/Twitter Printscreen

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.