ММС

Објавено на: 04/27/21 3:37 PM

Осум работи за Чернобил за кои не сте слушнале: Што се случува 35 години после големата катастрофа

Било тоа во април 1986 година, во 1 часот и 23 минути – дошло до експлозија чии последици че се чувствуваат милиони години подоцна.

Осум работи кои не сте ги знаеле за големата еколошка трагедија наречена Чернобил:

1.Сигурносните системи на реакторите бил исклучени

2.Чистењето било многу поубиствено од првобитната експлозија

3.Советскиот Сојуз се обидел се да прикрие

4.35 години после несреќата, луѓето и понатаму не смеат во своите куќи

  1. Денес е Чернобил рај за диви животни

6.Нуклеарната електрана се затворила дури години подоцна

7.Чернобил стана туристичка атракција

8.Чистењето се уште трае

Извор: Стил.курир.рс/Фото: Profimedia

Преведено: М.П.Насковска


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.