ММС

Објавено на: 04/27/21 9:25 AM

Зошто стјуардесите ги меркаат патниците од глава до петици кога влегуваат во авион

Стјуардесата и блогерка со скратено работно време на Тикток, Кет Камалани неодамна објави видео што го видоа стотици илјади луѓе. Видеото го открива одговорот на прашањето зошто секој патник го меркаат од глава до петици кога влегува во авионот.

Очигледно не станува збор за безбедност – и онака сомнителна личност не би влегла во авионот. Но, се покажа дека сè е многу поинтересно.

„Значи, кога ќе се приближите до авионот и ќе ја видите среќната насмевка на стјуардесата, всушност во тој момент ве гледаме од глава до пети“, вели стјуардесата.

Меѓу патниците бараме TSL (ABP) или т.н. работоспособни луѓе. Тоа се луѓето кои можат да ни помогнат во итни случаи.

@katkamalaniYou would never guess the last part… ##secretsrevealed ##traveler ##momsontiktok ##flightcrew ##travelhacks♬ SUNNY DAY – Matteo Rossanese

 

Овие луѓе може да вклучуваат воен персонал, пожарникари, медицински сестри или лекари. Така, во случај да биде потребна итна медицинска помош или пилотите да бидат принудени да го спуштат авионот, екипажот ќе знае кому да се обрати за помош. Но, постои уште една причина зошто стјуардесите ги меркаат патници на бордот.

Внимаваме на работи што дефинитивно не се соодветни за авионот. На пример, куфер што поради некоја причина е влажен отстрана. Ние бараме трговци со луѓе, бидејќи тоа често се случува во нашата индустрија, а безбедноста на патниците е наш приоритет. Значи, ние само бараме работи што изгледаат чудно.

Видеото на Кет е прегледано речиси милион пати од неговото објавување. Имаше илјадници коментатори кои беа шокирани од тоа како стјуардесите можеа да ја утврдат професијата на патниците само гледајќи во нив. Звучи како многу корисна суперсила.

„Јас сум медицинска сестра, но патувам во панталони со неизбежна пунџа на главата, како би ме препознале?“, прашува корисник.

„Како можат да откријат кој е лекар, а кој не“, праша друг претплатник.

Извор: pochivkablitz.bg


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.